Ινστιτούτο Κομφούκιος

ΠΡΟΦΙΛ

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (UTh CI) ιδρύθηκε το 2019, βάσει συμφωνίας μεταξύ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και της έδρας του Ινστιτούτου Κομφούκιου (Hanban), σε συνεργασία με το Central University of Finance and Economics (CUFE) στο Πεκίνο.

Το UTh CI στοχεύει να χρησιμεύσει ως γέφυρα μεταξύ Ελλάδας και Κίνας στον τομέα της εκπαίδευσης, του πολιτισμού και των επιχειρήσεων. Συνδυάζοντας αυτούς τους δύο μεγάλους πολιτισμούς και ιστορικά έθνη, υποστηρίζουμε τις επιχειρήσεις, την τοπική αυτοδιοίκηση και τους κοινοτικούς φορείς στην ανάπτυξη δεσμών με την Κίνα μέσω της γλωσσικής κατάρτισης, της πολιτιστικής εμβάπτισης και της δικτύωσης.

Ινστιτούτο Κομφούκιος
komfoukios

Η εγκατάσταση Ινστιτούτου Κομφούκιος στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, και συγκεκριμένα στην έδρα του Πανεπιστημίου στο Βόλο, είναι ανάμεσα στις 16 συμφωνίες οι οποίες υπεγράφησαν κατά την επίσκεψη του Προέδρου της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας, κυρίου Xi Jinping, στην Ελλάδα.

Στην τελετή υποδοχής του Προέδρου της Κίνας από τον Πρωθυπουργό, κύριο Κυριάκο Μητσοτάκη, υπογράφηκε η συμφωνία εγκατάστασης του νέου Ινστιτούτου Κομφούκιος,  από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Καθηγητή Ζήση Μαμούρη, και την Πρέσβειρα της Κίνας στην Ελλάδα, κυρία Zhang Qiyue, παρουσία του Πρόεδρου της Κίνας, Xi Jinping.

Η υπογραφή της συμφωνίας αποτελεί επισφράγιση μιας προσπάθειας που είχε ξεκινήσει το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας τα τελευταία χρόνια με την ανάπτυξη στρατηγικών συνεργασιών με Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας.

Αποστολή -Στόχοι

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος σε συνεργασία με το Central University of Finance and Economics, θα προσφέρει στις εγκαταστάσεις του Π.Θ. μαθήματα Κινεζικής Γλώσσας, θα υλοποιεί προγράμματα ανταλλαγών και επισκέψεων φοιτητών και καθηγητών και θα διοργανώνει δράσεις διαπολιτισμικής συνεργασίας. Το Ινστιτούτο θα συμμετέχει σε ένα δίκτυο με περισσότερα από 500 Ινστιτούτα Κομφούκιος σε όλο τον κόσμο και θα αναπτύξει ερευνητικές και εκπαιδευτικές συνεργασίες με πολλά από αυτά. Ταυτόχρονα, θα λειτουργεί και ως κέντρο διαμεσολάβησης ανάμεσα σε ελληνικές και κινεζικές επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να αναπτύξουν συνεργασία. Το Ινστιτούτο Κομφούκιος του Π.Θ. θα παρέχει υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας σε ένα μεγάλο αριθμό εταίρων που δραστηριοποιούνται ήδη ή ενδιαφέρονται να δραστηριοποιηθούν και να αναπτύξουν τις επιχειρήσεις τους στην Ελλάδα και πιο συγκεκριμένα στη Θεσσαλία.

Το Ινστιτούτο Κομφούκιος στο Π.Θ., φιλοδοξεί μέσα από τη συμμετοχή και τη διοργάνωση πολιτιστικών δράσεων, όπως εκθέσεων, παραστάσεων και σεμιναρίων, την έκδοση εντύπων και τη διακίνηση οπτικοακουστικού υλικού, να συμβάλει στην ανάπτυξη πολιτιστικών  και οικονομικών σχέσεων ανάμεσα στην Ελλάδα και Κίνα, οι οποίες θα έχουν ένα σαφές αποτύπωμα στη Θεσσαλία και την Κεντρική Ελλάδα.

elGreek